Blog

Elewacje budynków

24.01.2019
 

Elewacje budynków, aby właściwie spełniać swoją rolę estetyczną i użytkową, muszą zawsze charakteryzować się doskonałą jakością. Muszą posiadać odpowiednią trwałość oraz strukturę, aby właściwie chronić budynek przez długi czas oraz dobrze się prezentować wizualnie. Jakie są cechy dobrej elewacji? Czym kierować się, wybierając tynki elewacyjne?

Jakie powinny być elewacje budynków? Różne rodzaje tynków

Jeśli mamy do czynienia z elewacjami budynków o gładkiej powierzchni, warto pamiętać o tym, że o wiele łatwiej powstają na nich pęknięcia oraz zarysowania, są też one bardziej widoczne. Dlatego decydując się na taką elewację, trzeba szczególnie zwrócić uwagę na jakość tynku, jego trwałość oraz opinie o producencie.

Wiele osób woli chropowate tynki, które lepiej znoszą wszelkie uszkodzenia mechaniczne oraz działanie czynników atmosferycznych. Zwykle są trwalsze i lepiej prezentują się nawet po latach, bez konieczności odnawiania elewacji. Wśród najpopularniejszych tynków o nierównej strukturze znajdują się chropowaty baranek oraz rowkowy kornik. Te rodzaje tynków charakteryzują się tym, że zbierają mniejszą ilość brudu, a swój ładny wygląd zachowują przez bardzo długi czas.

Kolor elewacji – estetyczne rozwiązania

Wybierając elewację budynku, trzeba zwrócić uwagę nie tylko na jakość produktu oraz rodzaj tynku, ale także na kolor. Tynki elewacyjne są obecnie dostępne w tysiącach różnych odcieni, a my, wybierając produkt dla swojego budynku, powinniśmy wziąć pod uwagę:

  • jego stylistykę,

  • kolor dachu i innych elementów stałych oraz wykończeń,

  • lokalizację budynku i jego otoczenie (miasto, wieś, roślinność, charakterystyka budynków sąsiadujących.

Najlepiej jest postawić na kolory niezbyt intensywne, ponieważ inaczej istnieje ryzyko, że barwy szybko się znudzą i zaczną razić w oczy. Im bardziej uniwersalny kolor elewacji, tym wybór będzie bezpieczniejszy. Jeśli zależy nam na wyróżnieniu budynku na tle innych, można to zrobić na wiele innych sposobów, np. dodatkowymi ozdobami lub ciekawym urządzeniem przestrzeni wokół.

Uzyskaj informacje o nowych budynkach na osiedlu

Skontaktuj
się z nami


Wszelkie prawa zastrzeżone przez