Blog

Pielęgnacja parkietów

24.01.2019
 

Parkiety drewniane mogą się sprawdzić w bardzo wielu różnych pomieszczeniach. Stanowią doskonałe uzupełnienie klasycznych wnętrz, a jednocześnie mogą mieć także bardziej nowoczesny charakter. Niektórzy preferują jasne podłogi, dzięki którym całe pomieszczenia wydają się cieplejsze i przytulniejsze. Inni stawiają na elegancję i wolą drewniane parkiety w ciemnych barwach. Niezależnie od tego, jakiego wyboru się dokona, podstawą atrakcyjnego wyglądu podłóg jest ich właściwa pielęgnacja.

Pielęgnacja parkietów – impregnacja, czyszczenie i środki ostrożności

Przede wszystkim należy wybrać odpowiedni środek do impregnacji, w zależności od rodzaju parkietu i jego charakterystyki oraz przeznaczenia. Może to być lakier, wosk czy też olej. Poza tym parkiety powinny być regularnie czyszczone za pomocą specjalnych środków. Muszą być one odpowiednio dobrane zarówno do materiału, z którego wykonana jest podłoga, do intensywności powstających zabrudzeń, jak i do innych cech – nawet do jej koloru. Producenci środków do pielęgnacji podłóg oferują różne preparaty do różnych odcieni podłogi, tak aby jeszcze lepiej o nią zadbać i wydobyć jej piękny kolor.

Nawet przy codziennej rutynie trzeba zachować szczególną ostrożność, aby nie narazić parkietu na zniszczenie. Drewniane deski nie lubią zbyt dużej wilgoci, ale z drugiej strony także za suche powietrze im nie służy. Dlatego należy postarać się, aby parkiet drewniany nie był narażony na kontakt z wodą (wszystkie rozlane płyny należy od razu wycierać) oraz zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza, tak aby nie powstawały żadne szczeliny i pęknięcia.

Parkiety drewniane zdecydowanie nie lubią też, gdy ustawia się na nich zbyt ciężkie meble i przedmioty. Nawet przy odpowiedniej impregnacji mogą powstać wtedy drobne wgniecenia, a podłoga szybciej się niszczy i traci swoją estetykę. Dlatego bądźmy ostrożni i inwestując w podłogę drewnianą, zrezygnujmy z ciężkich komód i szaf lub postarajmy się, aby parkiet był wtedy dodatkowo chroniony przez dywan.

Sprawdź nasze nowe mieszkania

Skontaktuj
się z nami


Wszelkie prawa zastrzeżone przez