Blog

Podłogi: panele czy parkiety?

18.02.2019
 

Producenci podłóg mają w ostatnich latach bardzo wiele do zaoferowania swoim klientom. Wykańczając podłogi, mamy do wyboru najróżniejsze materiały: płytki ceramiczne, panele, wykładziny, parkiety itp. Wybór odpowiedniego podłoża uzależniony jest od wielu czynników, między innymi od przeznaczenia pomieszczenia oraz od efektu, jaki właściciel chce osiągnąć.

Jaka jest różnica między parkietem a panelami?

Wśród natłoku informacji dotyczących różnego rodzaju posadzek łatwo jest się zgubić. Dlatego każdej osobie przygotowującej się do remontu podłóg w domu z pewnością przyda się podstawowa, uproszczona wiedza z tej dziedziny, zanim jeszcze zacznie wgłębiać się w szczegóły i wybierać konkretne produkty do wykończenia podłogi.

Zacznijmy więc od różnicy pomiędzy pakietem a panelami. Parkiet wykonany jest z twardych gatunków drewna, takich jak np. dąb, buk, klon. Surowcem mogą być także niektóre gatunki drzew egzotycznych. Do wyboru są różne odcienie kolorystyczne, elementy o różnej jednolitości, usłojeniu itd. Poszczególne produkty różnią się między sobą także kwestiami technicznymi, np. odpornością na ścieranie. Parkiet jest dobrą inwestycją, ponieważ jest to podłoże trwałe i atrakcyjne pod względem estetycznym.

Panele są natomiast drewnianym produktem o nieco innej budowie. Zwykle mają trzy warstwy (warstwa drewniana, warstwa drewnopochodna, sklejka drewniana) i są wykończone tak, aby ich montaż był łatwy i szybki. Są tańsze niż parkiet tradycyjny, jednak mogą się równie dobrze prezentować, ponieważ dostępne są atrakcyjne wzory skutecznie imitujące różne rodzaje drewna. Panele są materiałem nieco mniej trwałym od litego drewna, którego wykonany jest parkiet, jednak cena i łatwość montażu to bez wątpienia zalety, które mogą przekonać do tego wyboru.

Niezależnie od tego, który rodzaj podłóg się wybierze, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na producenta oraz parametry techniczne produktu. Nawet stosunkowo niedrogie materiały do wykańczania podłóg mogą się świetnie sprawdzić, jeśli ich jakość będzie wysoka.

Skontaktuj
się z nami


Wszelkie prawa zastrzeżone przez