Blog

Czym nowe mieszkania różnią się od starych?

16.07.2021
 

Oczywiście – wiekiem! Ale to odpowiedź zbyt prosta i to nie o ten aspekt nam dzisiaj chodzi. Dzisiejsze rozważania będą dotyczyły tego, jak nowe inwestycje mieszkaniowe różnią się od tych sprzed kilku czy kilkunastu lat. Czyli innymi słowy, jak ewoluuje rynek mieszkaniowy, jakie trendy się w nim uwidaczniają i w jakim kierunku może to pójść dalej.

Nowe mieszkania bardziej energooszczędne

Najważniejszą zmianą, którą widać w nowych mieszkaniach, jest zastosowanie energooszczędnych materiałów budowlanych. Deweloperzy wybierają też okna i drzwi o wyższych właściwościach termoizolacyjnych. Wynika to częściowo z nowych przepisów dotyczących warunków technicznych budynków. Nowy standard WT 2021 określa normy zużycia energii przez budynki. Konieczne jest zastosowanie lepszej izolacji termicznej podłóg, ścian i dachów, wykorzystanie energooszczędnych drzwi i okien oraz inwestycja w odnawialne źródła energii. W związku z tym koszt budowy mieszkań jest teraz wyższy i dlatego też między innymi rosną ich ceny. Jednak wyższe standardy izolacyjne to na dłuższą metę duża korzyść dla mieszkańców. Wyższy komfort i mniejsze rachunki za prąd i ogrzewanie to najpewniejszy rezultat tych zmian. Nowe budownictwo to również panele fotowoltaiczne umieszczone na dachach czy też inne innowacyjne rozwiązania związane z prądem ze słońca w postaci żaluzji fotowoltaicznych czy też fotowoltaiczne balkony. 

Inwestycje mieszkaniowe bardziej odważne architektonicznie

Drugim trendem w kwestii nowych mieszkań jest zastosowanie bardziej różnorodnych projektów architektonicznych. Budynki mieszkalne zlokalizowane na nowych osiedlach mają coraz bardziej niebanalne bryły i ciekawe wykończenia. Często zamiast standardowych balkonów można zobaczyć obszerne tarasy, a na parterze ogródki. Same osiedla również są ciekawie zagospodarowane. Poza placami zabaw pojawiają się na nich alejki spacerowe, akcesoria wypoczynkowe, siłownie pod chmurką, a nawet rzeźby i instalacje artystyczne. Coraz częściej deweloperzy traktują te elementy nowych osiedli jako standard. Tutaj znowu wiąże się to zarówno ze wzrostem kosztów, jak i z bezpośrednią korzyścią dla mieszkańców.

Nowe mieszkania w przyszłości

Wszystko wskazuje na to, że inwestycje mieszkaniowe będą w dalszym ciągu ewoluować w tym kierunku. Wygoda, podnoszenie standardów i estetyka będą priorytetem. A wszystko to w oparciu o zmieniające się przepisy, które narzucają bardziej ekologiczne rozwiązania w budownictwie mieszkaniowym. Również i nasze nowe osiedla wpasowują się w te trendy, co można sprawdzić, zapoznając się z naszą ofertą nowych mieszkań.

Skontaktuj
się z nami


[contact-form-7 404 "Nie znaleziono"]

Wszelkie prawa zastrzeżone przez