Blog

Końcówki kablowe – szybki i bezpieczny sposób montażu

6.03.2019
 

Elektryka to dość skomplikowana dziedzina, która wymaga przede wszystkim wiedzy. Chociażby podstawowej. Nie oznacza to, że do jakiegokolwiek montażu potrzebny jest fachowiec. Wiele rzeczy można zrobić samemu, jeśli ma się pojęcie o wykonywanych czynnościach. Bardzo ważne jest, aby instalacja elektryczna została wykonana prawidłowo, gdyż jest tu przecież mowa o wysokim napięciu. Dużo zależy od końcówek i złączek kablowych, które sprawiają, że instalacja jest bezpieczna.

Końcówki kablowe – rodzaje

Jak wiadomo, końcówka kablowa oraz przyłącze, to elementy instalacji, które mają usprawnić jej działanie i zapewnić bezpieczeństwo. Spośród tych elementów, można wyróżnić kilka rodzajów, które są używane z powodzeniem w elektronice i dają możliwość na szybki oraz bezpieczny sposób montażu nowych instalacji. Zaliczają się do nich np.:

  • Końcówki aluminiowe – służą one do łączenia ze sobą sektorowych żył aluminiowych. W ten sposób, powstaje bezpieczny system, który działa bez zarzutów. Tego typu złączki mają też pastę stykową. Dzięki temu występuje połączenie lepszej jakości a powietrze nie odpływa i nie powstają też tlenki aluminium.
  • Końcówki miedziane – tego typu złączki, występują w dwóch różnych rodzajach: nieocynowanej i cynowanej. Te pierwsze, powlekane są powłoką cynową, która jest zabezpieczeniem i sprawia, że miedź się nie utlenia. Korzystając z końcówek pochodnych

    od blachy miedzianej, można wykonać np. lutowanie.

  • Końcówki sprężynowe – są bardzo popularne. Ich główną zaletą jest automatyczne dostosowanie siły docisku do przekroju przewodu. Warto również dodać, że czas montażu tego typu złączek jest bardzo krótki, dlatego są one tak chętnie wybierane przez fachowców.

Podłączanie prądu do budynków

Aby móc doprowadzić prąd do budynku, w pierwszej kolejności należy zdobyć szereg pozwoleń. Elektronika musi działać, zanim proces budowy zostanie rozpoczęty. Następnie powinny zostać wydane warunki, które dotyczą przyłączenia. Wówczas zawierana jest odpowiednia umowa. Kolejnym etapem podłączenia prądu do budynku, jest konieczność uzgodnienia lokalizacji, która odnosi się do łącza. Następnie pojawia się możliwość zbudowania przyłącza oraz stworzenie sieci wewnętrznej. Na samym końcu podpisywana jest umowa, w której zawarta została zgoda na użytkowanie energii elektrycznej.

Skontaktuj
się z nami


Błąd: Brak formularza kontaktowego.

Wszelkie prawa zastrzeżone przez