Blog

Panele fotowoltaiczne na gruncie

18.05.2021
 

Dlaczego warto instalować panele fotowoltaiczne na gruncie? Kilka słów o tym, jak można wykorzystać wolną przestrzeń wokół domu jednorodzinnego, na działce, w ogrodzie lub na innej posesji.

Gdy myślimy o panelach fotowoltaicznych, najczęściej pierwszym pojawiającym się w głowie obrazem są panele umieszczone na dachu budynku. Ta wolna przestrzeń jest coraz częściej wykorzystywana właśnie do tego, aby w ekologiczny sposób zasilać urządzenia w obiekcie lub ogrzewać wnętrza. Osoby bardziej spostrzegawcze lub zainteresowane tematem na pewno zauważają też fotowoltaikę w swoim otoczeniu, w przestrzeni publicznej – zasilające np. parkomaty czy oświetlenie uliczne. Jednakże panele fotowoltaiczne na gruncie, umieszczone na konstrukcjach w postaci wysięgników lub wiat, wciąż nie są jeszcze tak popularnym rozwiązaniem. A to wielka szkoda, ponieważ właściciele posesji mogliby znacznie trafniej i pełniej wykorzystywać potencjał terenu.

Panele na wysięgnikach

Jeśli jesteś właścicielem działki lub masz dużo wolnej przestrzeni wokół domu, możesz zainwestować w panele montowane na specjalnych wysięgnikach. Dzięki takiej konstrukcji panele fotowoltaiczne znajdą się w odpowiednim nachyleniu do promieni słonecznych, a przy okazji nie zajmą cennej przestrzeni przy samym gruncie. Jedynym warunkiem jest to, aby podłoże było stabilne i znajdowało się w nasłonecznionym miejscu. Sama konstrukcja musi być natomiast odpowiednio dostosowana do ciężaru użytych paneli, jednak tym zajmują się już wykonawcy – specjaliści od układania paneli.

Panele w formie wiat fotowoltaicznych

Innym sposobem, w jaki można wykorzystać teren wokół budynku, jest postawienie wiat fotowoltaicznych, które poza pozyskiwaniem energii będą też miały funkcję użytkową. Mogą być np. zadaszeniem dla pojazdów, maszyn czy urządzeń ogrodniczych. Na działkach, w ogrodach oraz przy domach jednorodzinnych taka wiata może też pełnić funkcję rekreacyjną. Pozyskany z jej użyciem prąd będzie natomiast doskonale wspierał zasilanie urządzeń lub systemu oświetlenia.

Zrób użytek z wolnej przestrzeni

Układanie paneli Olsztyn – jeśli chcesz znaleźć w Olsztynie specjalistów od układania paneli, to nie będziesz miał z tym żadnego problemu. Możesz skorzystać z kilku opcji – albo z tego najbardziej standardowego rozwiązania, jakim jest umieszczenie paneli na dachu, albo z opisywanego wyżej trendu, czyli paneli fotowoltaicznych na gruncie. Znajdź dla siebie najlepszą opcję i pozwól sobie na oszczędność, która idzie w parze z ekologią.

Skontaktuj
się z nami


[contact-form-7 404 "Nie znaleziono"]

Wszelkie prawa zastrzeżone przez