Blog

Renowacja parkietu

31.01.2019
 

Drewniana podłoga to niewątpliwie piękne dopełnienie wnętrza, ale też spora inwestycja. Jeśli zależy nam na zachowaniu jej w dobrym stanie przez lata, powinniśmy pamiętać o jej odpowiedniej pielęgnacji. Jest to dużo łatwiejsze niż się wydaje. Szczegóły znajdziesz w poniższym artykule.

Drewniany parkiet

Parkiet to bardzo efektowne zwieńczenie naszego domowego zacisza. Drewno nadaje mu pewne poczucie ciepła i szlachetności. Jak każdy materiał, również drewno potrzebuje odpowiedniej troski, aby służyło nam długo i dobrze. Normalnym zjawiskiem jest powstawanie odkształceń lub drobnych rys na parkiecie. Podczas intensywnego użytkowania, takie rzeczy się po prostu zdarzają. Na szczęście istnieją pewne zabiegi ochronne i pielęgnacyjne, które pomogą nam w zatuszowaniu niechcianych uszkodzeń, bez konieczności zrywania i układania na nowo.

Najlepszą ochroną jest profilaktyka

O podłogę możemy zadbać przy pomocy ogólnodostępnych środków w postaci np. zaimpregnowania za pomocą bejcy lub lakieru. Istotne jest również jakiego płynu do zmywania używamy na co dzień. Powinien on bowiem bazować na solach nieorganicznych oraz detergentach anionowych i niejonowych. Co więcej, drewniana podłoga nie lubi wilgoci. W związku z tym, myjąc powierzchnię dbajmy o dokładne wyżymanie mopa tak, aby umożliwić większą skuteczność zastosowanego płynu, tym samym chroniąc podłogę przed zalaniem zbyt dużej ilości wody.

Co, kiedy za późno na profilaktykę?

Tak zwana metoda cyklowania jest w stanie uratować nasz parkiet. Polega to na tym, że stara warstwa lakieru jest zdzierana, a powierzchnia parkietu wygładzona. Uzyskujemy tym samym zupełnie nowy wygląd nie tylko samej podłogi, ale też całego mieszkania. Niemniej jednak, najlepszym momentem na cyklowanie jest, kiedy decydujemy się na generalny remont naszego mieszkania. Nowoczesność pozwala nam na komfort ze strony głośności i niewielkiego kurzenia maszyny, ale wciąż całe zamieszanie zawsze powoduje drobny bałagan. Kiedy parkiet jest już dokładnie wycyklinowany, pozostaje nam odpowiednie zabezpieczenie go. Najlepszym środkiem będzie wcześniej wspomniany już lakier, wosk lub olej.

Zobacz również

Pielęgnacja parkietu

Skontaktuj
się z nami


Wszelkie prawa zastrzeżone przez